Vishay/Dale CMF55768R00FKEA70
CMF55768R00FKEA70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55768R00FKEA70
Brief Description
RES 768 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55768R00FKEA70.pdf
Availability of CMF55768R00FKEA70
QUANTITY
CMF55768R00FKEA70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55768R00FKEA70
Internal Part NumberEIS-CMF55768R00FKEA70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)768
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55768R00FKEA70
Related LinksCMF55768, CMF55768R00FKEA70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55768R00FKEA70 Details Description
Related parts for CMF55768R00FKEA70
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
RES SMD 21.5KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LM73 datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 30POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 0.33MA 1.1 OHM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V datasheet.pdf