Vishay/Dale CMF5576K800FERE
CMF5576K800FERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5576K800FERE
Brief Description
RES 76.8K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5576K800FERE.pdf
Availability of CMF5576K800FERE
QUANTITY
CMF5576K800FERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5576K800FERE
Internal Part NumberEIS-CMF5576K800FERE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5576K800FERE
Related LinksCMF5576, CMF5576K800FERE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5576K800FERE Details Description
Related parts for CMF5576K800FERE
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf