Vishay/Dale CMF55770R00BEBF
CMF55770R00BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55770R00BEBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 770 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55770R00BEBF.pdf
Availability of CMF55770R00BEBF
QUANTITY
CMF55770R00BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55770R00BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF55770R00BEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)770
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55770R00BEBF
Related LinksCMF5577, CMF55770R00BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55770R00BEBF Details Description
Related parts for CMF55770R00BEBF
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCT 2.5V 16FCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS PNL MNT W/SKTS datasheet.pdf
MINIFIT JR RA DR /PEGS TIN 8POS datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 40POS datasheet.pdf
XFMR 50/60HZ PCB 750:1 7.5A datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 3.57 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf