Vishay/Dale CMF55796K00BHEB
CMF55796K00BHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55796K00BHEB
Brief Description
RES 796K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55796K00BHEB.pdf
Availability of CMF55796K00BHEB
QUANTITY
CMF55796K00BHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55796K00BHEB
Internal Part NumberEIS-CMF55796K00BHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)796k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55796K00BHEB
Related LinksCMF5579, CMF55796K00BHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55796K00BHEB Details Description
Related parts for CMF55796K00BHEB
RES SMD 28 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC A/D CONV 1CH 16BIT 8-SOIC datasheet.pdf
RACK OPEN RELAY 77" X 19" GRAY datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.7A 239.2 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FAN BLWR FLATPAK 135X38MM 115VAC datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 8SLOT 5POS datasheet.pdf
DETECT HEATER ELEMENT 110/220V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V X8R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 5.4A 18.6 MOHM datasheet.pdf