Vishay/Dale CMF557K5000BER6
CMF557K5000BER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF557K5000BER6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF557K5000BER6.pdf
Availability of CMF557K5000BER6
QUANTITY
CMF557K5000BER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF557K5000BER6
Internal Part NumberEIS-CMF557K5000BER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF557K5000BER6
Related LinksCMF557K, CMF557K5000BER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF557K5000BER6 Details Description
Related parts for CMF557K5000BER6
Connector Header 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8LFCSP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 5A TO263AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 12 OHM datasheet.pdf