Vishay/Dale CMF557K5000FHR6
CMF557K5000FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF557K5000FHR6
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF557K5000FHR6.pdf
Availability of CMF557K5000FHR6
QUANTITY
CMF557K5000FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF557K5000FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF557K5000FHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF557K5000FHR6
Related LinksCMF557K, CMF557K5000FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF557K5000FHR6 Details Description
Related parts for CMF557K5000FHR6
RES SMD 560 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 WW datasheet.pdf
SENSOR 200 PSI 1/8 NPT 9V datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC DELAY LINE 25NS 16SOIC datasheet.pdf
IC INVERTER SGL HS CMOS 6-UDFN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 208PQFP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPSTX2 0.05A 12V datasheet.pdf
68UF 35V 8X6,2 datasheet.pdf