Vishay/Dale CMF557K8700FKEB
CMF557K8700FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF557K8700FKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.87K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF557K8700FKEB.pdf
Availability of CMF557K8700FKEB
QUANTITY
CMF557K8700FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF557K8700FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF557K8700FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF557K8700FKEB
Related LinksCMF557K, CMF557K8700FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF557K8700FKEB Details Description
Related parts for CMF557K8700FKEB
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 48VIN 05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 20V 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CABLE 9COND 10AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 110UF 5% 500VDC RADIAL datasheet.pdf