Vishay/Dale CMF557M5000GLR6
CMF557M5000GLR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF557M5000GLR6
Brief Description
RES 7.5M OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF557M5000GLR6.pdf
Availability of CMF557M5000GLR6
QUANTITY
CMF557M5000GLR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF557M5000GLR6
Internal Part NumberEIS-CMF557M5000GLR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF557M5000GLR6
Related LinksCMF557M, CMF557M5000GLR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF557M5000GLR6 Details Description
Related parts for CMF557M5000GLR6
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
CBS DOUBLE BLIND HOLE 16MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SPECIAL TRIM KIT. RAMP TRIM datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CB BTS 59 9 ASY datasheet.pdf
CONN PLUG 5W5 M 20A datasheet.pdf