Vishay/Dale CMF557R5100FKEK
CMF557R5100FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF557R5100FKEK
Brief Description
RES 7.51 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF557R5100FKEK.pdf
Availability of CMF557R5100FKEK
QUANTITY
CMF557R5100FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF557R5100FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF557R5100FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.51
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF557R5100FKEK
Related LinksCMF557R, CMF557R5100FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF557R5100FKEK Details Description
Related parts for CMF557R5100FKEK
RES SMD 383 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5.7MM OVAL T/H datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG BLACK/WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
FUSE GLASS 25A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN RECEPT 50POS 0.9MM datasheet.pdf