Vishay/Dale CMF557R8000FKRE
CMF557R8000FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF557R8000FKRE
Brief Description
RES 7.8 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF557R8000FKRE.pdf
Availability of CMF557R8000FKRE
QUANTITY
CMF557R8000FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF557R8000FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF557R8000FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF557R8000FKRE
Related LinksCMF557R, CMF557R8000FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF557R8000FKRE Details Description
Related parts for CMF557R8000FKRE
RES 2.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
BAG SHIELD MET-IN ZIP 6X8 datasheet.pdf
DEKAFIX FW 5 MKD 451-500 50/CD datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W EMT5 datasheet.pdf
CABLE 5POS STRAIGHT SOCKET 5M datasheet.pdf
DKIP COMPENSATED CHOKE 15A datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.5V 300MW SOT23 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.025A 50V datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
SUBRACK FOR 19" 6U 84HP 295MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf