Vishay/Dale CMF55806R00BHR6
CMF55806R00BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55806R00BHR6
Brief Description
RES 806 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55806R00BHR6.pdf
Availability of CMF55806R00BHR6
QUANTITY
CMF55806R00BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55806R00BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55806R00BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55806R00BHR6
Related LinksCMF5580, CMF55806R00BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55806R00BHR6 Details Description
Related parts for CMF55806R00BHR6
Connector Receptacle Firewire (IEEE 1394) 6 Position Through Hole, Right Angle, Vertical datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
RES 62.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LIGHT DETECTOR W/PROX 555NM SMD datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M2.5 NYLON datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS CABLE PIN datasheet.pdf