Vishay/Dale CMF55825R00FKEA
CMF55825R00FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55825R00FKEA
Brief Description
RES 825 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55825R00FKEA.pdf
Availability of CMF55825R00FKEA
QUANTITY
CMF55825R00FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55825R00FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF55825R00FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55825R00FKEA
Related LinksCMF5582, CMF55825R00FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55825R00FKEA Details Description
Related parts for CMF55825R00FKEA
CONN HEADER 36POS STR LONG SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 15A DOP3I datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
REELCLEANER CONN CLEANER datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf