Vishay/Dale CMF55825R00FKRE
CMF55825R00FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55825R00FKRE
Brief Description
RES 825 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55825R00FKRE.pdf
Availability of CMF55825R00FKRE
QUANTITY
CMF55825R00FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55825R00FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF55825R00FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55825R00FKRE
Related LinksCMF5582, CMF55825R00FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55825R00FKRE Details Description
Related parts for CMF55825R00FKRE
FIXED IND 56UH 442MA 900 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 110UH 3A 90 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC VCXO 61.44MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf