Vishay/Dale CMF5582K500BEEA70
CMF5582K500BEEA70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5582K500BEEA70
Brief Description
RES 82.5K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5582K500BEEA70.pdf
Availability of CMF5582K500BEEA70
QUANTITY
CMF5582K500BEEA70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5582K500BEEA70
Internal Part NumberEIS-CMF5582K500BEEA70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5582K500BEEA70
Related LinksCMF5582K, CMF5582K500BEEA70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5582K500BEEA70 Details Description
Related parts for CMF5582K500BEEA70
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
SWITCH SNAP DPDT 16A QC TERM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
HEADER SNGL INLINE SOLDRTL 50POS datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN DSUB ADPTR FILTER 15POS datasheet.pdf