Vishay/Dale CMF5582K500BER670
CMF5582K500BER670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5582K500BER670
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 82.5K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5582K500BER670.pdf
Availability of CMF5582K500BER670
QUANTITY
CMF5582K500BER670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5582K500BER670
Internal Part NumberEIS-CMF5582K500BER670
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5582K500BER670
Related LinksCMF5582K, CMF5582K500BER670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5582K500BER670 Details Description
Related parts for CMF5582K500BER670
IC DAS 12-BIT 100KSPS BUS 28-DIP datasheet.pdf
RACK STEEL 24.5X21.3X47.2 BLK datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 9A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 1206 datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR SLF 4 IN datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 50UH +50/-30% SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
CHRG CBL ELECT VEH MODE 3, 3 PH datasheet.pdf
BARREL PG151 PNEUMATIC CAULKING datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ TOP VIEW datasheet.pdf