Vishay/Dale CMF5582K500BHR6
CMF5582K500BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5582K500BHR6
Brief Description
RES 82.5K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5582K500BHR6.pdf
Availability of CMF5582K500BHR6
QUANTITY
CMF5582K500BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5582K500BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF5582K500BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5582K500BHR6
Related LinksCMF5582, CMF5582K500BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5582K500BHR6 Details Description
Related parts for CMF5582K500BHR6
SWITCH DIP SIDE ACT SMD 9POS 5V datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 32TSOP datasheet.pdf
RES 13K OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
PLUG TERM BLOCK 4POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 1CH 500KSPS 6-LLP datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 122MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1300UF 20% 100V FLATPCK datasheet.pdf
IC SRAM 36MB 400MHZ 165BGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO35 datasheet.pdf