Vishay/Dale CMF5586K600DHRE
CMF5586K600DHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5586K600DHRE
Brief Description
RES 86.6K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5586K600DHRE.pdf
Availability of CMF5586K600DHRE
QUANTITY
CMF5586K600DHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5586K600DHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5586K600DHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5586K600DHRE
Related LinksCMF5586, CMF5586K600DHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5586K600DHRE Details Description
Related parts for CMF5586K600DHRE
IC SCHMT TRIG BUFF/DVR 8B 20SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
BOARD EVAL CAP SENSOR STMPE1208S datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 0.9V SSOP5 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf