Vishay/Dale CMF5588K400FKR6
CMF5588K400FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5588K400FKR6
Brief Description
RES 88.4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5588K400FKR6.pdf
Availability of CMF5588K400FKR6
QUANTITY
CMF5588K400FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5588K400FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF5588K400FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5588K400FKR6
Related LinksCMF5588, CMF5588K400FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5588K400FKR6 Details Description
Related parts for CMF5588K400FKR6
CAP ALUM 33UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.1KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC 9-BIT GEN/CHKER 14SO datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 380MA 2.94 OHM SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES CHAS MNT 68.1 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf