Vishay/Dale CMF5588R700DHEB
CMF5588R700DHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5588R700DHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 88.7 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5588R700DHEB.pdf
Availability of CMF5588R700DHEB
QUANTITY
CMF5588R700DHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5588R700DHEB
Internal Part NumberEIS-CMF5588R700DHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5588R700DHEB
Related LinksCMF5588, CMF5588R700DHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5588R700DHEB Details Description
Related parts for CMF5588R700DHEB
LASER MODULE 850 NM 5MW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
20P MTA156 ASSY 20AWG YEL LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 66.7 OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
POWER CONN 250 2POS PLUG datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 290MA 3.32 OHM TH datasheet.pdf
RES 16 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf