Vishay/Dale CMF5588R700DHEK
CMF5588R700DHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5588R700DHEK
Brief Description
RES 88.7 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5588R700DHEK.pdf
Availability of CMF5588R700DHEK
QUANTITY
CMF5588R700DHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5588R700DHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5588R700DHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5588R700DHEK
Related LinksCMF5588, CMF5588R700DHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5588R700DHEK Details Description
Related parts for CMF5588R700DHEK
RES SMD 14K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 12V 5.5A 8TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 21A 14V datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16TSSOP datasheet.pdf
OSC SO 312.50MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 31POS SCKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1A 1000V MBLS datasheet.pdf
SS TIMR RPT CYCLE, 5S ADJ, 110VA datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf