Vishay/Dale CMF558K0600BHEB
CMF558K0600BHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF558K0600BHEB
Brief Description
RES 8.06K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF558K0600BHEB.pdf
Availability of CMF558K0600BHEB
QUANTITY
CMF558K0600BHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558K0600BHEB
Internal Part NumberEIS-CMF558K0600BHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558K0600BHEB
Related LinksCMF558K, CMF558K0600BHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558K0600BHEB Details Description
Related parts for CMF558K0600BHEB
IC DAC 12BIT I2C 16CH 3V 64LFCSP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 50POS 1MM datasheet.pdf
IC OCTAL TRANSP D LATCH 20-SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 4GBIT 48TSOP datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING W/COVER RJ45 JACK datasheet.pdf
PAC-QTUM-SD15-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
LED LIGHT RING RED datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT M CRIMP TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf