Vishay/Dale CMF558K0600BHEK
CMF558K0600BHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF558K0600BHEK
Brief Description
RES 8.06K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF558K0600BHEK.pdf
Availability of CMF558K0600BHEK
QUANTITY
CMF558K0600BHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558K0600BHEK
Internal Part NumberEIS-CMF558K0600BHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558K0600BHEK
Related LinksCMF558K, CMF558K0600BHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558K0600BHEK Details Description
Related parts for CMF558K0600BHEK
MOSFET N-CH 100V 170MA SOT-23 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 500V 1111 datasheet.pdf
5003 DC CONNECTOR W/ FILTER 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 6 COIL 131.8UH SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
TYPE C100 "G" 2% TOLERANCE datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf