Vishay/Dale CMF558K0600DHEK
CMF558K0600DHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF558K0600DHEK
Brief Description
RES 8.06K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF558K0600DHEK.pdf
Availability of CMF558K0600DHEK
QUANTITY
CMF558K0600DHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558K0600DHEK
Internal Part NumberEIS-CMF558K0600DHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558K0600DHEK
Related LinksCMF558K, CMF558K0600DHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558K0600DHEK Details Description
Related parts for CMF558K0600DHEK
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 4K 20DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 39.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 24V OUT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 1MM 4POS datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE24 PG29 datasheet.pdf
SLZF 5.08/11 OG datasheet.pdf
KK RPC 100 HDR FRLK RTAN 07 CKT datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf