Vishay/Dale CMF558K0600DHR6
CMF558K0600DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF558K0600DHR6
Brief Description
RES 8.06K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF558K0600DHR6.pdf
Availability of CMF558K0600DHR6
QUANTITY
CMF558K0600DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558K0600DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF558K0600DHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558K0600DHR6
Related LinksCMF558K, CMF558K0600DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558K0600DHR6 Details Description
Related parts for CMF558K0600DHR6
AC/DC CONVERTER 24V 250W datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 15VC 10SLP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 2POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
RECT BRIDGE GP 1000V 2A ABSZ4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CONN 31POS M 5MM DIN41617 datasheet.pdf
MC 1 5/18-GF-3 81-LR datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf