Vishay/Dale CMF558K2000FEEA
CMF558K2000FEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF558K2000FEEA
Brief Description
RES 8.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF558K2000FEEA.pdf
Availability of CMF558K2000FEEA
QUANTITY
CMF558K2000FEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558K2000FEEA
Internal Part NumberEIS-CMF558K2000FEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558K2000FEEA
Related LinksCMF558K, CMF558K2000FEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558K2000FEEA Details Description
Related parts for CMF558K2000FEEA
CAP CER 0.18UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
L37-3 SHEET 100X100X10MM datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 2POS TIN datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.36 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Panel Mount, Bulkhead; Through Hole datasheet.pdf