Vishay/Dale CMF558K2500FHEK
CMF558K2500FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF558K2500FHEK
Brief Description
RES 8.25K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF558K2500FHEK.pdf
Availability of CMF558K2500FHEK
QUANTITY
CMF558K2500FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558K2500FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF558K2500FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558K2500FHEK
Related LinksCMF558K, CMF558K2500FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558K2500FHEK Details Description
Related parts for CMF558K2500FHEK
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SFC 0/30 WHT 150/BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT FC-FC SIMPLEX datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 10pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN R/A PNL MNT RCPT 5SKT PCB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
3300UF 35V 18X35.5 105C RAD datasheet.pdf