Vishay/Dale CMF558K6600DEEB
CMF558K6600DEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF558K6600DEEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.66K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF558K6600DEEB.pdf
Availability of CMF558K6600DEEB
QUANTITY
CMF558K6600DEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558K6600DEEB
Internal Part NumberEIS-CMF558K6600DEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558K6600DEEB
Related LinksCMF558K, CMF558K6600DEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558K6600DEEB Details Description
Related parts for CMF558K6600DEEB
RES 750 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 2ROW STR 72POS datasheet.pdf
ADAPTER KIT ACCESSORY TNC MALE datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SELF-CALBR 44-PLCC datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ SMD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
CONN PIN HEADER 4POS STR U-MNL datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.333GHZ 783BGA datasheet.pdf
IC PROG SENSOR SGL COND 10SON datasheet.pdf
LED PNL IND 7MM GRN RECESS datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf