Vishay/Dale CMF558K6600FER6
CMF558K6600FER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF558K6600FER6
Brief Description
RES 8.66K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF558K6600FER6.pdf
Availability of CMF558K6600FER6
QUANTITY
CMF558K6600FER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558K6600FER6
Internal Part NumberEIS-CMF558K6600FER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558K6600FER6
Related LinksCMF558K, CMF558K6600FER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558K6600FER6 Details Description
Related parts for CMF558K6600FER6
RES SMD 6.34K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
TGARD 230,A1 16" X 16" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 0.232 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf