Vishay/Dale CMF558K6600FHRE
CMF558K6600FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF558K6600FHRE
Brief Description
RES 8.66K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF558K6600FHRE.pdf
Availability of CMF558K6600FHRE
QUANTITY
CMF558K6600FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558K6600FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF558K6600FHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558K6600FHRE
Related LinksCMF558K, CMF558K6600FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558K6600FHRE Details Description
Related parts for CMF558K6600FHRE
BRD SPT SNAP FIT THR STUD 1/4" datasheet.pdf
RES 150 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BATTERY PACK 9.6V 2450MAH NIMH datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 44MM datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 15POS datasheet.pdf