Vishay/Dale CMF558K9800DHR6
CMF558K9800DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF558K9800DHR6
Brief Description
RES 8.98K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF558K9800DHR6.pdf
Availability of CMF558K9800DHR6
QUANTITY
CMF558K9800DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558K9800DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF558K9800DHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.98k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558K9800DHR6
Related LinksCMF558K, CMF558K9800DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558K9800DHR6 Details Description
Related parts for CMF558K9800DHR6
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POLYSWITCH RGE SERIES 12.0A HOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
CABLE MMCX RA-SMA JACK RG316 18" datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 24POS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.86A 140.4 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 4CH 28-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.05% 0.3W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V MLFP datasheet.pdf