Vishay/Dale CMF558M2000FKR6
CMF558M2000FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF558M2000FKR6
Brief Description
RES 8.2M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF558M2000FKR6.pdf
Availability of CMF558M2000FKR6
QUANTITY
CMF558M2000FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558M2000FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF558M2000FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558M2000FKR6
Related LinksCMF558M, CMF558M2000FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558M2000FKR6 Details Description
Related parts for CMF558M2000FKR6
IC GATE OR/NOR TRPL 5-IN 24-CPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC DECODER/DMUX DUAL 1-4 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 2.5A TSM datasheet.pdf
MT-RJ SECURE JACK 50/125 GREEN datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG NATURAL 500' datasheet.pdf
BLZ 7.62HP/02/180 SN OR BX datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 2W SMBJ datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf