Vishay/Dale CMF558R0600FHBF
CMF558R0600FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF558R0600FHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.06 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF558R0600FHBF.pdf
Availability of CMF558R0600FHBF
QUANTITY
CMF558R0600FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558R0600FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF558R0600FHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558R0600FHBF
Related LinksCMF558R, CMF558R0600FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558R0600FHBF Details Description
Related parts for CMF558R0600FHBF
IC MICROMONITOR 3.3V 20% 8-DIP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
DISPLAY DIGTL NEG 12-24VDC GREEN datasheet.pdf
IC INTERFACE SMART CARD 28-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 25UH SMD datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP FOR TSDF datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RSC 5-F/8 datasheet.pdf
47UF 16V 5X11 85C RAD datasheet.pdf