Vishay/Dale CMF55900R00BHEB
CMF55900R00BHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55900R00BHEB
Brief Description
RES 900 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55900R00BHEB.pdf
Availability of CMF55900R00BHEB
QUANTITY
CMF55900R00BHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55900R00BHEB
Internal Part NumberEIS-CMF55900R00BHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)900
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55900R00BHEB
Related LinksCMF5590, CMF55900R00BHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55900R00BHEB Details Description
Related parts for CMF55900R00BHEB
IC PWR SUPPLY SEQUENCER 36SSOP datasheet.pdf
IC CLOCK DRIVER SSTL_2 48-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 12A 250V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 6.8A 28.4 MOHM datasheet.pdf
BLADE TIP 10.41MM (0.41) datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MMIC AMP HBT 5GHZ SOT-89 datasheet.pdf