Vishay/Dale CMF55909R00CEEK
CMF55909R00CEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55909R00CEEK
Brief Description
RES 909 OHM 1/2W .25% AXIAL
Datasheet Download
CMF55909R00CEEK.pdf
Availability of CMF55909R00CEEK
QUANTITY
CMF55909R00CEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55909R00CEEK
Internal Part NumberEIS-CMF55909R00CEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55909R00CEEK
Related LinksCMF5590, CMF55909R00CEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55909R00CEEK Details Description
Related parts for CMF55909R00CEEK
RES 150 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 133.333MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
ADAPTER ST32MCU DIP40/QFP100 datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 150E 8.25KV datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 4V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf