Vishay/Dale CMF5590K900FKR6
CMF5590K900FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5590K900FKR6
Brief Description
RES 90.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5590K900FKR6.pdf
Availability of CMF5590K900FKR6
QUANTITY
CMF5590K900FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5590K900FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF5590K900FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5590K900FKR6
Related LinksCMF5590, CMF5590K900FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5590K900FKR6 Details Description
Related parts for CMF5590K900FKR6
RECTIFIER BRIDGE 1200V 25A D63 datasheet.pdf
ROUND SPACER NYLON 1" datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.4A 130 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 22A D2PAK datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.7K OHM 1206 datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC60H/AE60M/HSC60H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN Y-ADAPTER 5P-5P/5P M-F/F datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN COUPLER PUSH IN 3POS GRAY datasheet.pdf