Vishay/Dale CMF5590R000BHEB
CMF5590R000BHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5590R000BHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 90 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5590R000BHEB.pdf
Availability of CMF5590R000BHEB
QUANTITY
CMF5590R000BHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5590R000BHEB
Internal Part NumberEIS-CMF5590R000BHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5590R000BHEB
Related LinksCMF5590, CMF5590R000BHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5590R000BHEB Details Description
Related parts for CMF5590R000BHEB
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 2.81A 120 MOHM datasheet.pdf
CABLE CAT6 DBL-SHIELDED GREEN 1M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL ECO SOT23-6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
RES 17.2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf