Vishay/Dale CMF5594R200DHBF
CMF5594R200DHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5594R200DHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 94.2 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5594R200DHBF.pdf
Availability of CMF5594R200DHBF
QUANTITY
CMF5594R200DHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5594R200DHBF
Internal Part NumberEIS-CMF5594R200DHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)94.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5594R200DHBF
Related LinksCMF5594, CMF5594R200DHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5594R200DHBF Details Description
Related parts for CMF5594R200DHBF
JUMPER-H1501TR/A3048W/H1501TR 12 datasheet.pdf
IC REG FLYBACK INV ISO 9V 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC SMB datasheet.pdf
CONN PIN-STRIP PLUG 20POS 3.5MM datasheet.pdf
RES 150 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN HDR 23POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CAP TRIM 6-60PF 100V THRU HOLE datasheet.pdf