Vishay/Dale CMF5595R300DHRE
CMF5595R300DHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5595R300DHRE
Brief Description
RES 95.3 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5595R300DHRE.pdf
Availability of CMF5595R300DHRE
QUANTITY
CMF5595R300DHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5595R300DHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5595R300DHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5595R300DHRE
Related LinksCMF5595, CMF5595R300DHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5595R300DHRE Details Description
Related parts for CMF5595R300DHRE
TRANS 2NPN PREBIAS 0.2W SOT363 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CBL MMCX PLUG-SMA JACK RG316 12" datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 2A 277VAC 50VDC datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf