Vishay/Dale CMF55965R00BHEB
CMF55965R00BHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55965R00BHEB
Brief Description
RES 965 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55965R00BHEB.pdf
Availability of CMF55965R00BHEB
QUANTITY
CMF55965R00BHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55965R00BHEB
Internal Part NumberEIS-CMF55965R00BHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)965
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55965R00BHEB
Related LinksCMF5596, CMF55965R00BHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55965R00BHEB Details Description
Related parts for CMF55965R00BHEB
JUMPER-H1503TR/A3048Y/H1501TR12" datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 36POS .156 GRN datasheet.pdf
MOD CORD SGL-ENDED 8-8 SILVER 7' datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 3PHASE BUCK 40-QFN datasheet.pdf
OSC XO 906.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CBL RIBN 4COND 0.100 MULT 200M datasheet.pdf
FIXED IND 5H 300MA 55 OHM CHASS datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 OLIVE datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf