Vishay/Dale CMF55965R00BHRE
CMF55965R00BHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55965R00BHRE
Brief Description
RES 965 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55965R00BHRE.pdf
Availability of CMF55965R00BHRE
QUANTITY
CMF55965R00BHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55965R00BHRE
Internal Part NumberEIS-CMF55965R00BHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)965
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55965R00BHRE
Related LinksCMF5596, CMF55965R00BHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55965R00BHRE Details Description
Related parts for CMF55965R00BHRE
IC OFFLINE SWIT OCP HV 8SMD datasheet.pdf
IC SWIT OCP CV/CC HV 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOX ABS/PC GRY 17.71"L X 13.78"W datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 3.3A (Switch) 36-QFN (5x6) datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
RES 121 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf