Vishay/Dale CMF55976K00BHBF
CMF55976K00BHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55976K00BHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 976K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55976K00BHBF.pdf
Availability of CMF55976K00BHBF
QUANTITY
CMF55976K00BHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55976K00BHBF
Internal Part NumberEIS-CMF55976K00BHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55976K00BHBF
Related LinksCMF5597, CMF55976K00BHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55976K00BHBF Details Description
Related parts for CMF55976K00BHBF
RESONATOR SAW CER 315MHZ SMD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 3KV SL/GP SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET 120POS 3ROW R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS BOX MT PIN datasheet.pdf
IC HEADPHONE AMP STEREO 16WLCSP datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf