Vishay/Dale CMF5597K600FKBF
CMF5597K600FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5597K600FKBF
Brief Description
RES 97.6K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5597K600FKBF.pdf
Availability of CMF5597K600FKBF
QUANTITY
CMF5597K600FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5597K600FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF5597K600FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)97.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5597K600FKBF
Related LinksCMF5597, CMF5597K600FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5597K600FKBF Details Description
Related parts for CMF5597K600FKBF
IC QUAD LP DIFF COMPARATR 14SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLK 8POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2413 datasheet.pdf