Vishay/Dale CMF5597K600FKBF
CMF5597K600FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5597K600FKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 97.6K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5597K600FKBF.pdf
Availability of CMF5597K600FKBF
QUANTITY
CMF5597K600FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5597K600FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF5597K600FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)97.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5597K600FKBF
Related LinksCMF5597, CMF5597K600FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5597K600FKBF Details Description
Related parts for CMF5597K600FKBF
CONN HEADER .100 SINGL R/A 17POS datasheet.pdf
CORD BANANA PLUG R/A 24" RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADR 32POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 59K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 56.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf