Vishay/Dale CMF5597K600FKEK
CMF5597K600FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5597K600FKEK
Brief Description
RES 97.6K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5597K600FKEK.pdf
Availability of CMF5597K600FKEK
QUANTITY
CMF5597K600FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5597K600FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF5597K600FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)97.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5597K600FKEK
Related LinksCMF5597, CMF5597K600FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5597K600FKEK Details Description
Related parts for CMF5597K600FKEK
FUSE GLASS 30A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
GDT 470V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
OSC MEMS 15.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 90NS 56TSOP datasheet.pdf
EMI SUPPRESSION FERRITE UH CABLE datasheet.pdf
IC OP AMP EPAD 8DIP datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf