Vishay/Dale CMF559K3100DHR6
CMF559K3100DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF559K3100DHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.31K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF559K3100DHR6.pdf
Availability of CMF559K3100DHR6
QUANTITY
CMF559K3100DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF559K3100DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF559K3100DHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.31k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF559K3100DHR6
Related LinksCMF559K, CMF559K3100DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF559K3100DHR6 Details Description
Related parts for CMF559K3100DHR6
THERMISTOR NTC 2.2K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PWM OCP HV 8SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
CONN RING 22-16AWG #8 SOLIS datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 760VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
THRU-BEAM 0.8M NPN CABLE 5M datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf