Vishay/Dale CMF559K4200FKBF
CMF559K4200FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF559K4200FKBF
Brief Description
RES 9.42K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF559K4200FKBF.pdf
Availability of CMF559K4200FKBF
QUANTITY
CMF559K4200FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF559K4200FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF559K4200FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.42k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF559K4200FKBF
Related LinksCMF559K, CMF559K4200FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF559K4200FKBF Details Description
Related parts for CMF559K4200FKBF
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 10A TO220 datasheet.pdf
GDT 230V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 10A 48V datasheet.pdf
CABLE 5POS FMALE,RA-MALE,RA 2M datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 300MW SOT23 datasheet.pdf
Connector Header 27 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf