Vishay/Dale CMF559K4200FKEB
CMF559K4200FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF559K4200FKEB
Brief Description
RES 9.42K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF559K4200FKEB.pdf
Availability of CMF559K4200FKEB
QUANTITY
CMF559K4200FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF559K4200FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF559K4200FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.42k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF559K4200FKEB
Related LinksCMF559K, CMF559K4200FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF559K4200FKEB Details Description
Related parts for CMF559K4200FKEB
IC REG LDO 5V 0.5A TO220FP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 115 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CUT & POLISH FLAP BRUSH 3A MED datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 48V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.3 OHM 10% 975W datasheet.pdf
ASSY SQ 21.6MM 13.1MM HT MED WHT datasheet.pdf