Vishay/Dale CMF559K6500DHRE
CMF559K6500DHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF559K6500DHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.65K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF559K6500DHRE.pdf
Availability of CMF559K6500DHRE
QUANTITY
CMF559K6500DHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF559K6500DHRE
Internal Part NumberEIS-CMF559K6500DHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.65k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF559K6500DHRE
Related LinksCMF559K, CMF559K6500DHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF559K6500DHRE Details Description
Related parts for CMF559K6500DHRE
CONN HEADER 8POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
CONN HEADER VH TOP 9POS 3.96MM datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.6A 114 MOHM datasheet.pdf