Vishay/Dale CMF55R47000GNEB
CMF55R47000GNEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55R47000GNEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES .47 OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF55R47000GNEB.pdf
Availability of CMF55R47000GNEB
QUANTITY
CMF55R47000GNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55R47000GNEB
Internal Part NumberEIS-CMF55R47000GNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55R47000GNEB
Related LinksCMF55R4, CMF55R47000GNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55R47000GNEB Details Description
Related parts for CMF55R47000GNEB
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.1A 55 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 30W datasheet.pdf