Vishay/Dale CMF55R68100FLWF
CMF55R68100FLWF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55R68100FLWF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.681 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55R68100FLWF.pdf
Availability of CMF55R68100FLWF
QUANTITY
CMF55R68100FLWF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55R68100FLWF
Internal Part NumberEIS-CMF55R68100FLWF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.681
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55R68100FLWF
Related LinksCMF55R6, CMF55R68100FLWF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55R68100FLWF Details Description
Related parts for CMF55R68100FLWF
CONN HEADER 15POS STR .100" TIN datasheet.pdf
FUSE 450A 690V 1BKN/50 AR UC datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SCS FOAM 53X100X1090MM LONG datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
IC BATT CHARGER LI-ION 24VQFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC VCXO 500.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000000MHZ SMD datasheet.pdf
FN 172X150X51MM 115V IP55 SLT FG datasheet.pdf